Jak zadbać o własne bezpieczeństwo, chronić swoją prywatność i nie dać okraść się z danych w Internecie?

 Oto najważniejsze reguły dzięki, których bez obaw będziesz mógł korzystać sieci WiFi

Obecnie wraz z rozwojem technologicznym wzrosło również zainteresowanie wszelkiego rodzaju gadżetami umożliwiającymi dostęp do Internetu niezależnie od miejsca w jakim przebywamy. Ile razy musiałeś sprawdzić pocztę będąc na wyjeździe? To szczególnie ważny element dla osób często podróżujących zawodowo i nie tylko. Większość osób wybierających chociażby hotel sprawdza czy będzie tam możliwość podłączenia się do sieci. Nie zawsze jest to jednak bezpieczne, warto więc zachować pewne zasady ostrożności. Szczególną uwagę powinny zwrócić osoby, które dokonują płatności w Sieci za rachunki, zakupy, inwestycje czy gry internetowe.

Zbliża się majówka, wyjazdy, krótkie wczasy, namiętnie przeglądamy oferty firm wycieczkowych, hoteli. Pogoda mimo pomyślnych prognoz nie zawsze dopisuje, zdarzyć się mogą nieoczekiwane opady, czy chłodne popołudnia. Co wtedy zrobić z wolnym czasem? Nikt nie lubi przecież bezczynnie siedzieć. Warto wtedy pozałatwiać parę spraw, sprawdzić pocztę czy po prostu posurfować w Internecie. Można z łatwością skorzystać z dostępu do WiFi. Zawsze może wystąpić chociażby nagła potrzeba wykonania ważnego przelewu, o którym zapomnieliśmy wcześniej.

Jest to sieć otwarta dlatego często zastanawiamy się czy aby na pewno jest bezpieczna? I tu okazuje się, że niekoniecznie. Można wspomnieć o incydentach, o których wypowiadali się eksperci z firmy Kaspersky w zeszłym roku. Otóż chodzi o jedną z akcji hakerskich pod nazwą DarkHotel. Był to swoisty atak na klientów hoteli. Specjalnie skomponowany przez rabusiów zestaw narzędzi pozwalał na łatwe zdobycie dostępu nieautoryzowanego do sieci hotelowych. Systemy, z którymi się łączyli powszechnie byłby uważane z całkowicie bezpieczne i prywatne.

Przestępcy czyhali na ofiarę, aż połączy się z siecią w danym hotelu. Zuchwały proceder polegał na przechytrzeniu jej i podstępnym nakłanianiu do pobrania backdoora, który następnie należało zainstalować na swoim urządzeniu. Gdy program został aktywowany zaczynało się pobieranie wszelkich poufnych informacji i danych należących do klienta. Pod lupę trafiły także wszelkie hasła.

Warto zaznajomić się więc ze wszelkimi podstawowymi zasadami bezpieczeństwa zanim z sieci tego typu zaczniemy korzystać. Ostatnio szczególnie istotny jest Bezpieczny handel walutami na Forexie (wybierz najlepszego brokera FX), gdzie przy tak dużej ilości płatności dochodzi do nadużyć.

Przede wszystkim, omijajmy szerokim łukiem publiczne sieci WiFi, jeżeli nie ma dodatkowych zabezpieczeń tj. hasła. Cyber – przestępcy znani są z umieszczania swoich hotspotów Wi-Fi chociażby przy kawiarniach czy na terminalach lotniczych. Miejsca te z pozoru zupełnie nie różnią się od tych oficjalnych, powszechnie znanych. Nazwy bywają łudząco podobne do innych, w związku z tym łatwo o pomyłkę.

Właściwie jedyne sieci, z których warto korzystać to te posiadające hasło dostępu. Nie ma znaczenia czy hasło zostanie podane innej osobie, mimo wszystko nadal stanowi barierę ochronną. Przemawia za tym fakt, że hasło to jest wykorzystywane aby generować niepowtarzalne klucze sesji dla każdego klienta z osobna. Tak więc nasze dane nie zostaną ujawnione osobie trzeciej bez znaczenia czy zna hasło dostępu do sieci czy nie.

Kolejny ważny element – jeżeli wykonujesz za pośrednictwem Internetu transakcje finansowe, chociażby zakupy odzieżowe, rezerwacje biletów do opery czy kina, jakikolwiek inne płatności warto sprawdzić czy aby na pewno dany serwis jest bezpieczny. Świadczyć o tym może ikonka zielonej kłódki.

Pod żadnym pozorem, nie zapomnij o zabezpieczeniu programem antywirusowym. Ostatecznie pamiętaj by każde ze swoich konta zabezpieczyć unikalnym hasłem. Warto zainteresować się dodatkowym zabezpieczeniem w postaci potwierdzenie SMS.

Reklamy